You can submit your requirements here
seat capacity: 5 Persons
Lounge : 1 person
Weight - Dry/Filled: 385KG/1635KG
Packing dimension: 2300mm×2300mm×1050mm
Container load: 5pcs/20ft; 10pcs/40ft
seat capacity: 5 Persons
Lounge : 1 person
Weight - Dry/Filled: 385KG/1635KG
Packing dimension: 2300mm×2300mm×1050mm
Container load: 5pcs/20ft; 10pcs/40ft
| Seating | |
| Seating Capacity | 5 Persons |
| Lounge | 1 person |
| Dimensions/Weight/ Container load | |
| Product dimension | 2200mm×2200mm×950mm |
| Packing dimension | 2300mm×2300mm×1050mm |
| Weight - Dry/Filled | 385KG/1635KG |
| Water capacity | 330US Gallon/1250Liters |
| Container load | 5pcs/20ft; 10pcs/40ft |
| Shell | |
| Shell colors | 10 color available |
| Shell material | Aristech Acrylic |
| Pumps (UL,CE, KC approved) | |
| Jet pump 1 | 2.0HP |
| Jet pump 2 | 2.0HP |
| Circulation pump | 0.53HP |
| Electrics | |
| Control system | America Balboa control |
| Max power consumption: | 6500W 28A in 230V/50Hz |
| Heater (America Balboa brand) | 3KW/220-240VAC |
| Underwater lighting | 5″ LED |
| Jet Configurations | |
| Jets total (pc) | 45 |
| Massage jets 5' (pc) | 5 |
| Massage jets 3.5' (pc) | 10 |
| Massage jets 1' (pc) | 30 |
| Filtration | |
| High-efficiency Filter (3 filters) | Top mount filters |
| Effective Filtration Area | 150 sq. ft. |
| Ozone Generator | 50mg/h |
| Features | |
| 2' Water diverter with LED (pc) | 2 |
| 1'Air regulater(pc) | 2 |
| 2' Suctions (pc) | 5 |
| Gate valves (pc) | 2 |
| Drain valve (pc) | 1 |
| EVA Headrest pillows(pc) | 3 |
| Support frame | #304 Stainless steel |
| Overflow outlet (pc) | 1 |
| Skirt: | Brown/ Grey / Black color |

Copy product links
Long by picture save/share
enquiry form:
Inquiry Content:
You have no items to require
