You can submit your requirements here
seat capacity: 6 Persons
Gross weight: 395KG
Packing dimension: 2330mmx2330mmX1040mm
Container load: 5pcs/20ft; 10pcs/40ft
seat capacity: 6 Persons
Gross weight: 395KG
Packing dimension: 2330mmx2330mmX1040mm
Container load: 5pcs/20ft; 10pcs/40ft
| Seating | |
| Seating Capacity | 5 Persons |
| Lounge | 1 Person |
| Dimensions/Weight/ Container load | |
| Product dimension | 2230mmx2230mmx940mm |
| Packing dimension | 2330mmx2330mmX1040mm |
| Weight - Dry/Filled | 395KG/1645KG |
| Water capacity | 330US Gallon/1250Liters |
| Container load | 5pcs/20ft; 10pcs/40ft |
| Shell | |
| Shell colors | 10 colors available |
| Shell material | US Aristech Acrylic |
| Pumps (UL,CE, KC approved) | |
| Jet pump 1 | 2.0HP |
| Jet pump 2 | 2.0HP |
| Circulation pump | 400w |
| Air blower | N/A |
| Electrics | |
| Control system | US Balboa system (GS510DZ+VL801D) |
| Power supply | 220V/50HZ |
| Heater (America Balboa brand) | 3KW/220-240VAC |
| Underwater lighting | 1pc |
| Skirt corner LED light | 12pcs |
| Logo LED light | 3pcs |
| Jet Configurations | |
| Jets total (pc) | 49 |
| 5.0 inches Massage jets (pc) | 4 |
| 3.5inches Massage jets (pc) | 22(10pcs D-jet,12pcs Rotating) |
| 2.5inches Massage jets (pc) | 2 |
| 1.0inches Massage jets (pc) | 21 |
| Air jets (pc) | N/A |
| Filtration | |
| Top mount filter | 3pcs |
| Effective Filtration Area | 100 sq. ft. |
| Ozone Generator | 200mg/h |
| Features | |
| Water diverter(pc) | 1 |
| Air regulater(pc) | 4 |
| Stainless steel fountain | 3 |
| 2inches Suctions (pc) | 3 |
| Drain valve (pc) | 1 |
| EVA Headrest pillows(pc) | 3 |
| Support frame | #304 thickening Stainless steel |
| Overflow outlet (pc) | N/A |

Copy product links
Long by picture save/share
enquiry form:
Inquiry Content:
You have no items to require
