You can submit your requirements here
Size:2000*mm2000mm*900mm
seat capacity: 5 Persons
Gross weight: 350kg
Packing dimension: 2100mm*2100mm*1000mm
Container load: 5pcs/ 20ft; 10pcs/ 40ft
seat capacity: 5 Persons
Gross weight: 350kg
Packing dimension: 2100mm*2100mm*1000mm
Container load: 5pcs/ 20ft; 10pcs/ 40ft
| Seating | |
| Seating Capacity | 5 Persons |
| Lounge | 0 Person |
| Dimensions/Weight/ Container load | |
| Product dimension | 2000*mm2000mm*900mm |
| Packing dimension | 2100mm*2100mm*1000mm |
| Weight - Dry/Filled | 350KG/ 1556KG |
| Water capacity | 319 US Gallon/ 1206 Liters |
| Container load | 5pcs/ 20ft; 10pcs/ 40ft |
| Shell | |
| Shell colors | 10 color available |
| Shell material | Aristech Acrylic |
| Pumps (UL,CE, KC approved) | |
| Jet pump 1 | 2.0HP |
| Jet pump 2 | 2.0HP |
| Circulation pump | 0.53HP |
| Air blower | N/A |
| Electrics | |
| Control system | America Balboa control |
| Max power consumption: | 7200Watt 32.7A in 220V 50Hz |
| Heater (America Balboa brand) | 3KW/220-240VAC |
| Underwater lighting | 3″ LED |
| Jet Configurations | |
| Jets total (pc) | 34 |
| Massage 3.5" jets (pc) | 4 |
| Massage 1" jets (pc) | 30 |
| Air jets (pc) | N/A |
| Filtration | |
| Filter | Front access filters |
| Effective Filtration Area | 100 sq. ft. |
| Ozone Generator | 50mg/h |
| Features | |
| Water diverter(pc) | 1 |
| Air regulater(pc) | 1 |
| Suctions (pc) | 2 |
| Stainless steel waterfall | 1 |
| water level LED light | 17 |
| Gate valves (pc) | 6 |
| Drain valve (pc) | 1 |
| Headrest pillows(pc) | 3 |
| Support frame | #304 Stainless steel |
| Overflow outlet (pc) | 1 |
| Skirt: | Brown/ Grey / Black color |

Copy product links
Long by picture save/share
enquiry form:
Inquiry Content:
You have no items to require
