You can submit your requirements here
Size:2350mm*2350mm*950mm
seat capacity: 6 Persons
Gross weight: 380kg
Packing dimension: 2400mmx1000mmx2500mm
Container load: 0pc/ 20ft; 8pcs/40ft
seat capacity: 6 Persons
Gross weight: 380kg
Packing dimension: 2400mmx1000mmx2500mm
Container load: 0pc/ 20ft; 8pcs/40ft
| Seating | |
| Seating Capacity | 6 Persons |
| Dimensions/Weight/ Container load | |
| Product dimension | 2350mm*2350mm*950mm |
| Packing dimension | 2400mmx1000mmx2500mm |
| Weight - Dry/Filled | 380KG/ 1750KG |
| Water capacity | 362US Gallon/ 1370Liters |
| Container load | 0pc/ 20ft; 8pcs/40ft |
| Shell | |
| Shell colors | 10 color available |
| Shell material | Aristech Acrylic |
| Pumps | |
| Jet pump 1 | 2.0HP |
| Jet pump 2 | 2.0HP |
| Circulation pump | 0.53HP |
| Air blower | N/A |
| Electrics | |
| Control system | America Balboa control |
| Max power consumption: | 7300Watt 33.1A in 220V 50Hz |
| Heater (America Balboa brand) | 3KW/220-240VAC |
| Underwater lighting | 5″ LED |
| Jet Configurations | |
| Jets total (pc) | 43 |
| Massage jets (pc) | 43 |
| Air jets (pc) | N/A |
| Filtration | |
| Filter | Top mount filters |
| Effective Filtration Area | 100 sq. ft. |
| Ozone Generator | 50mg/h |
| Features | |
| Water diverter(pc) | 2 |
| Air regulater(pc) | 1 |
| Suctions (pc) | 4 |
| Gate valves (pc) | 6 |
| Drain valve (pc) | 1pc |
| Headrest pillows(pc) | 6pcs |
| Support frame | #304 Stainless steel |
| Overflow outlet (pc) | 1pc |
| Fountain jets with LED: | 3pcs |
| Skirt: | Brown/ Grey / Black color |

Copy product links
Long by picture save/share
enquiry form:
Inquiry Content:
You have no items to require
