You can submit your requirements here
Size:2090mmx1680mmx880mm
seat capacity: 2 Persons
Gross weight: 310kg
Packing dimension: 2190mmx1780mmx980mm
Container load: 6pcs/20ft ; 12pcs/40HQ
seat capacity: 2 Persons
Gross weight: 310kg
Packing dimension: 2190mmx1780mmx980mm
Container load: 6pcs/20ft ; 12pcs/40HQ
| Seating | |
| Seating Capacity | 2 Persons |
| Lounge | 1 persons |
| Dimensions/Weight/ Container load | |
| Product dimension | 2090mmx1680mmx880mm |
| Packing dimension | 2190mmx1780mmx980mm |
| Weight - Dry/Filled | 310KG/ 1390KG |
| Water capacity | 285US Gallon/ 1080Liters |
| Container load | 6pcs/20ft ; 12pcs/40HQ |
| Shell | |
| Shell colors | 19 color available |
| Shell material | Aristech Acrylic |
| Pumps (UL,CE, KC approved) | |
| Jet pump | 2.0HP |
| Circulation pump | 0.53HP |
| Air blower | 1.0HP |
| Electrics | |
| Control system | America Balboa control |
| Max power consumption: | 5535 Watt 25.1A in 220V 50Hz |
| Heater (America Balboa brand) | 3KW/220-240VAC |
| Underwater lighting | 3.5″ LED |
| Jet Configurations | |
| Jets total (pc) | 45 |
| Massage jets (pc) | 34 |
| Air jets (pc) | 11 |
| Filtration | |
| Filter | Top mount filters |
| Effective Filtration Area | 100 sq. ft. |
| Ozone Generator | 50mg/h |
| Features | |
| Water diverter(pc) | 3 |
| Air regulater(pc) | 1 |
| Suctions (pc) | 2 |
| Gate valves (pc) | 6 |
| Drain valve (pc) | 1 |
| Headrest pillows(pc) | 3 |
| Support frame | #304 Stainless steel |
| Overflow outlet (pc) | 1 |
| Skirt: | Brown/ Grey / Black color |

Copy product links
Long by picture save/share
enquiry form:
Inquiry Content:
You have no items to require
