You can submit your requirements here
Size:1900mmx1900mmx900mm
seat capacity: 4 Persons
Gross weight: 295kg
Packing dimension: 2000mmx2000mmx1000mm
Container load: 5pcs/20ft; 12pcs/40ft
seat capacity: 4 Persons
Gross weight: 295kg
Packing dimension: 2000mmx2000mmx1000mm
Container load: 5pcs/20ft; 12pcs/40ft
| Seating | |
| Seating Capacity | 4 Persons |
| Lounge | 0 Persons |
| Dimensions/Weight/ Container load | |
| Product dimension | 1900mmx1900mmx900mm |
| Packing dimension | 2000mmx2000mmx1000mm |
| Weight - Dry/Filled | 295KG/ 1169KG |
| Water capacity | 231 US Gallon/ 874Liters |
| Container load | 5pcs/20ft; 12pcs/40ft |
| Shell | |
| Shell colors | 10 color available |
| Shell material | Aristech Acrylic |
| Pumps (UL,CE, KC approved) | |
| Jet pump (two-speed) | 3.0HP |
| Air blower | N/A |
| Electrics | |
| Control system | America Balboa control |
| Max power consumption: | 5350Watt 24.3A in 220V 50Hz |
| Heater (America Balboa brand) | 3KW/220-240VAC |
| Underwater lighting | 5″ LED |
| Jet Configurations | |
| Jets total (pc) | 37 |
| Massage jets (pc) | 37 |
| Air jets (pc) | N/A |
| Filtration | |
| Filter | Front access filters |
| Effective Filtration Area | 100 sq. ft. |
| Ozone Generator | 50mg/h |
| Features | |
| Water diverter(pc) | 2 |
| Air regulater(pc) | 1 |
| Suctions (pc) | 3 |
| Gate valves (pc) | 4 |
| Drain valve (pc) | 1 |
| Headrest pillows(pc) | no |
| Support frame | #304 Stainless steel |
| Overflow outlet (pc) | 1 |
| Skirt: | Brown/ Grey / Black color |

Copy product links
Long by picture save/share
enquiry form:
Inquiry Content:
You have no items to require
