You can submit your requirements here
Size:2200x2200x945mm
seat capacity: 5 Persons
Gross weight: 395kg
Packing dimension: 2300x2300x1095mm
Container load: 5pcs/20ft; 12pcs/40ft
seat capacity: 5 Persons
Gross weight: 395kg
Packing dimension: 2300x2300x1095mm
Container load: 5pcs/20ft; 12pcs/40ft
| Seating | |
| Seating Capacity | 3 Persons |
| Lounge | 2 Persons |
| Dimensions/Weight/ Container load | |
| Product dimension | 2200x2200x945mm |
| Packing dimension | 2300x2300x1095mm |
| Weight - Dry/Filled | 395KG/ 1595KG |
| Water capacity | 316 US Gallon/ 1200Liters |
| Container load | 5pcs/20ft; 12pcs/40ft |
| Shell | |
| Shell colors | 10 color available |
| Shell material | Aristech Acrylic |
| Pumps (UL,CE, KC approved) | |
| Jet pump | 1*3HP( two speed) |
| Air blower | options |
| Electrics | |
| Control system | Chinese Pulan control (P25B37 + PB554) |
| Max power consumption: | 3400Watt 14.8A in 230V 50Hz With Plug & Play 16 amps |
| Heater (America Balboa brand) | 3KW/220-240VAC |
| Underwater lighting | 5″ LED |
| Jet Configurations | |
| Jets total (pc) | 40 |
| 5" Massage jets (pc) | 0 |
| 3.5" Massage jets (pc) | 16 |
| 1" Massage jets (pc) | 24 |
| Air jets (pc) | options |
| Filtration | |
| Top mount filter (pc) | 1 |
| Effective Filtration Area | 100 sq. ft. |
| Ozone Generator | 200mg/h |
| Features | |
| Water diverter(pc) | 1 |
| Air regulater(pc) | 3 |
| Suctions (pc) | 1 |
| Gate valves (pc) | 2 |
| Drain valve (pc) | 1 |
| Headrest pillows(pc) | 3 |
| Support frame | High strength ABS support column |
| Overflow outlet (pc) | 1 |
| Skirt: | Grey H03B/ Brown H04B/Black H06B |
| ABS base | 1 |

Copy product links
Long by picture save/share
enquiry form:
Inquiry Content:
You have no items to require
