You can submit your requirements here
Size:2130mmx1650mmx875mm
seat capacity: 3 Persons
Gross weight: 295kg
Packing dimension: 2230mmx1750mmX975mm
Container load: 6pcs/20ft; 13pcs/40ft
seat capacity: 3 Persons
Gross weight: 295kg
Packing dimension: 2230mmx1750mmX975mm
Container load: 6pcs/20ft; 13pcs/40ft
| Seating | |
| Seating Capacity | 2 Persons |
| Lounge | 1 Person |
| Dimensions/Weight/ Container load | |
| Product dimension | 2130mmx1650mmx875mm |
| Packing dimension | 2230mmx1750mmX975mm |
| Weight - Dry/Filled | 295KG/ 1090KG |
| Water capacity | 210US gallon/795L |
| Container load | 6pcs/20ft; 13pcs/40ft |
| Shell | |
| Shell colors | 10 colors available |
| Shell material | US Aristech Acrylic |
| Pumps (UL,CE, KC approved) | |
| Jet pump 1 | 2.0HP |
| Jet pump 2 | 2.0HP |
| Circulation pump | 400w |
| Air blower | N/A |
| Electrics | |
| Control system | US Balboa system (GS510DZ+VL801D) |
| Power supply | 220V/50HZ |
| Heater (America Balboa brand) | 3KW/220-240VAC |
| Underwater lighting | 1pc |
| Skirt corner light | 12pcs |
| Logo LED light | 3pcs |
| Jet Configurations | |
| Jets total (pc) | 43 |
| 5.0 inches Massage jets (pc) | 0 |
| 3.5inches Massage jets (pc) | 4(2pcs D-jet,2pcs Rotating jet) |
| 2.5inches Massage jets (pc) | 0 |
| 1.0inches Massage jets (pc) | 39 |
| Air jets (pc) | N/A |
| Filtration | |
| Top mount filter | 1pc |
| Effective Filtration Area | 100 sq. ft. |
| Ozone Generator | 200mg/h |
| Features | |
| Water diverter(pc) | 2 |
| Air regulater(pc) | 2 |
| Stainless steel fountain | 3 |
| 2inches Suctions (pc) | 4 |
| Drain valve (pc) | 1 |
| EVA Headrest pillows(pc) | 2 |
| Support frame | #304 thickening Stainless steel |
| Overflow outlet (pc) | N/A |

Copy product links
Long by picture save/share
enquiry form:
Inquiry Content:
You have no items to require
