You can submit your requirements here
Size:1850mmx1250mmx780mm
seat capacity: 3 Persons
Gross weight: 215kg
Packing dimension: 1950mmx1350mmX880mm
Container load: 8pcs/ 20ft; 24pcs/ 40ft
seat capacity: 3 Persons
Gross weight: 215kg
Packing dimension: 1950mmx1350mmX880mm
Container load: 8pcs/ 20ft; 24pcs/ 40ft
| Seating | |
| Seating Capacity | 2 Persons |
| Lounge | 1 Person |
| Dimensions/Weight/ Container load | |
| Product dimension | 1850mmx1250mmx780mm |
| Packing dimension | 1950mmx1350mmX880mm |
| Weight - Dry/Filled | 215KG/ 1115KG |
| Water capacity | 237 US Gallon/ 900Liters |
| Container load | 8pcs/ 20ft; 24pcs/ 40ft |
| Shell | |
| Shell colors | 10 color available |
| Shell material | US Aristech Acrylic |
| Pumps (UL,CE, KC approved) | |
| Jet pump (two-speed) | 1*2.0HP |
| Air blower | N/A |
| Electrics | |
| Control system | US Balboa system (GS100+VL260) |
| Power supply | 220V/50HZ |
| Heater (America Balboa brand) | 2KW/220-240VAC |
| Underwater lighting | 5″ LED |
| Jet Configurations | |
| Jets total (pc) | 16pcs |
| 3.0inches Massage jets (pc) | 3pcs |
| 1.0inches Massage jets (pc) | 13pcs |
| Air jets (pc) | N/A |
| Filtration | |
| Top mount filter | 1pc |
| Effective Filtration Area | 100 sq. ft. |
| Ozone Generator | 200mg/h |
| Features | |
| Water diverter(pc) | 1pc |
| Air regulater(pc) | 1pc |
| 1.5inches Suctions (pc) | 1pc |
| Drain valve (pc) | 1pc |
| EVA Headrest pillows(pc) | 1pc |
| Support frame | #304 thickening Stainless steel |
| Overflow outlet (pc) | N/A |
| Skirt(Exclusive for New Eco Series) | Brown/Grey /Coffee color |
| Black ABS corner with LED (Exclusive for this model) | 1set |
| ABS base: | 1set |

Copy product links
Long by picture save/share
enquiry form:
Inquiry Content:
You have no items to require
