You can submit your requirements here
Size:2200mmx1560mmx780mm
seat capacity: 3 Persons
Gross weight: 225KG
Packing dimension: 2250mmx800mmX1700mm
Container load: 7pcs/20ft; 18pcs/40ft
seat capacity: 3 Persons
Gross weight: 225KG
Packing dimension: 2250mmx800mmX1700mm
Container load: 7pcs/20ft; 18pcs/40ft
| Seating | |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Lounge | 2 Persons |
| Dimensions/Weight/ Container load | |
| Product dimension | 2200mmx1560mmx780mm |
| Packing dimension | 2250mmx800mmX1700mm |
| Weight - Dry/Filled | 225KG/ 1020KG |
| Water capacity | 210US gallon/795L |
| Container load | 7pcs/20ft; 18pcs/40ft |
| Shell | |
| Shell colors | 10 color available |
| Shell material | US Aristech Acrylic |
| Pumps (UL,CE, KC approved) | |
| Jet pump (two-speed) | 1*2.0HP |
| Air blower | N/A |
| Electrics | |
| Control system | US Balboa system (GS100+VL260) |
| Max power consumption: | 2450Watt 10.6A in 230V 50Hz With Plug & Play |
| Heater (America Balboa brand) | 2KW/220-240VAC |
| Underwater lighting | 5″ LED |
| Jet Configurations | |
| Jets total (pc) | 19pcs |
| 5.0 inches Massage jets (pc) | 1pc |
| 3.5inches Massage jets (pc) | 10pcs |
| 1.0inches Massage jets (pc) | 8pcs |
| Air jets (pc) | N/A |
| Filtration | |
| Top mount filter | 1pc |
| Effective Filtration Area | 100 sq. ft. |
| Ozone Generator | 50mg/h |
| Features | |
| Water diverter(pc) | 1 |
| Air regulater(pc) | 2 |
| 1.5inches Suctions (pc) | 2 |
| Drain valve (pc) | 1 |
| EVA Headrest pillows(pc) | 2 |
| Support frame | #304 thickening Stainless steel |
| Overflow outlet (pc) | N/A |
| PVC Skirt color | Natural/brown/grey available |
| ABS base: | 1 |
| PVC Skirt with corner LED | 1 |

Copy product links
Long by picture save/share
enquiry form:
Inquiry Content:
You have no items to require
