You can submit your requirements here
Size:2200mmx2200mmx940mm
seat capacity: 5 Persons
Gross weight: 415KG
Packing dimension: 2250mmx960mmX2350mm
Container load: 5pcs/20ft; 12pcs/40ft
seat capacity: 5 Persons
Gross weight: 415KG
Packing dimension: 2250mmx960mmX2350mm
Container load: 5pcs/20ft; 12pcs/40ft
| Seating | |
| Seating Capacity | 3 Persons |
| Lounge | 2 Persons |
| Dimensions/Weight/ Container load | |
| Product dimension | 2200mmx2200mmx940mm |
| Packing dimension | 2250mmx960mmX2350mm |
| Weight - Dry/Filled | 415KG/1665KG |
| Water capacity | 330US Gallon/1250Liters |
| Container load | 5pcs/20ft; 12pcs/40ft |
| Shell | |
| Shell colors | 6 color available |
| Shell material | US Aristech Acrylic |
| Pumps (UL,CE, KC approved) | |
| Jet pump 1 | 2.0HP |
| Jet pump 2 | 2.0HP |
| Circulation pump | 0.53HP |
| Air blower | Option |
| Electrics | |
| Control system | US Balboa system |
| Power supply | 110V/220V/380V/50Hz/60Hz |
| Heater (America Balboa brand) | 3KW/220-240VAC |
| Underwater lighting | 1pc |
| Skirt corner light | 4pcs |
| Jet Configurations | |
| Jets total (pc) | 55 |
| 5.0 inchesMassage jets (pc) | 2pcs( Rotating jet) |
| 3.5inches Massage jets (pc) | 8(4pcs D-jet,4pcs Rotating jet) |
| 1.0inches Massage jets (pc) | 43 |
| Shoulder massage jets(pc) | 2 |
| Air jets (pc) | Option |
| Filtration | |
| Front-access filter | 2pcs |
| Effective Filtration Area | 150 sq. ft. |
| Ozone Generator | 200mg/h |
| Features | |
| 2 inches Water diverter(pc) | 2pcs with led |
| 1inch Air regulater(pc) | 2pcs with led |
| 1 inch control valve(pc) | 2pcs with led |
| 2inches Suctions (pc) | 3 |
| Gate valves (pc) | 2 |
| Drain valve (pc) | 1 |
| EVA Headrest pillows(pc) | 3pcs |
| Support frame | #304 Stainless steel |
| Overflow outlet (pc) | N/A |
| Umbrella fountain with LED(pc) | 2 |
| PVC Skirt: | Natual/Brown/Grey available |
| ABS base | 1 |
| PVC Skirt with corner LED | 1 |

Copy product links
Long by picture save/share
enquiry form:
Inquiry Content:
You have no items to require
