You can submit your requirements here
Size:6700mm×2200mm×1530mm
seat capacity: 2 Persons
Gross weight: 1050kg
Packing dimension: 6800mm×2300mm×1630mm
Container load: 2pc/20ft; 1pc/ 40ft
seat capacity: 2 Persons
Gross weight: 1050kg
Packing dimension: 6800mm×2300mm×1630mm
Container load: 2pc/20ft; 1pc/ 40ft
| Seating | |
| Seating Capacity | 2 Persons |
| Lounge | N/A |
| Dimensions/Weight/ Container load | |
| Product dimension | 6700mm×2200mm×1530mm |
| Packing dimension | 6800mm×2300mm×1630mm |
| Weight - Dry/Filled | 1050KG/ 16050KG |
| Water capacity | 3963 US Gallon/ 15000Liters |
| Container load | 2pc/20ft; 1pc/ 40ft |
| Shell | |
| Shell colors | 5 color available |
| Shell material | Aristech Acrylic |
| Pumps (UL,CE, KC approved) | |
| Swimming pump | 3.0HP×3pcs |
| Jet pump | 2.0HP×1pc |
| Fountain pump with separate electronic control | 0.53HP×1pc |
| Circulation pump | 1HP×1pc |
| Electrics | |
| Control system | America Balboa control |
| Max power consumption: | 12400W 18.8A in 380V/50Hz |
| Heater (America Balboa brand) | 3KW/220-240VAC |
| Underwater lighting | 5″ LED×2pcs |
| Jet Configurations | |
| Jets total (pc) | 44 |
| U shape-Swim jets (pc) | 3 |
| Massage jets 5" (pc) | 1 |
| Massage jets 3.5" (pc) | 2 |
| Massage jets 1" (pc) | 38 |
| Filtration | |
| Filter | Double Top-mount filters |
| Effective Filtration Area | 100 sq. ft. |
| Ozone Generator | 50mg/h |
| Features | |
| Fountains (pc) | 12 |
| Water diverter 2" (pc) | 1 |
| Air regulater(pc) | 1 |
| Suctions (pc) | 6 |
| Gate valves (pc) | 2 |
| Drain valve (pc) | 1 |
| Headrest pillows(pc) | 2 |
| Support frame | #304 Stainless steel |
| Overflow outlet (pc) | 1 |
| Skirt: | Brown/ Grey / Black color |

Copy product links
Long by picture save/share
enquiry form:
Inquiry Content:
You have no items to require
