You can submit your requirements here
Size:3200X2200X980mm
seat capacity: 5 Persons
Gross weight: 510KG
Packing dimension: 3300mm×2300mm×1080mm
Container load: 2pcs/20ft; 6pcs/ 40ft
seat capacity: 5 Persons
Gross weight: 510KG
Packing dimension: 3300mm×2300mm×1080mm
Container load: 2pcs/20ft; 6pcs/ 40ft
| Seating | |
| Seating Capacity | 5 Persons |
| Lounge | 3 Persons |
| Dimensions/Weight/ Container load | |
| Product dimension | 3200X2200X980mm |
| Packing dimension | 3300mm×2300mm×1080mm |
| Weight - Dry/Filled | 510KG/ 3210KG |
| Water capacity | 713 US Gallon/ 2700Liters |
| Container load | 2pcs/20ft; 6pcs/ 40ft |
| Shell | |
| Shell colors | 10 color available |
| Shell material | Aristech Acrylic |
| Pumps (UL,CE, KC approved) | |
| Jet pump 1 | 3.0HP |
| Jet pump 2 | 3.0HP |
| Jet pump 3 | 3.0HP |
| Circulation pump | 1.0HP |
| Air blower | 1.5HP |
| Electrics | |
| Control system | America Balboa control |
| Max power consumption: | 11625W 52.9A in 220V/50Hz |
| Heater (America Balboa brand) | 3KW/220-240VAC |
| Underwater lighting | 5″ LED |
| Jet Configurations | |
| Jets total (pc) | 78 |
| Massage jets 5“ (pc) | 6 |
| Massage jets 3.5“ (pc) | 22 |
| Massage jets 1” (pc) | 34 |
| Air jets (pc) | 16 |
| Filtration | |
| Filter | Top mount filters |
| Effective Filtration Area | 100 sq. ft. |
| Ozone Generator | 50mg/h |
| Features | |
| Water diverter with LED (pc) | 3 |
| Air regulater with LED (pc) | 4 |
| Suctions (pc) | 6 |
| Gate valves (pc) | 2 |
| Drain valve (pc) | 1 |
| EVA Headrest pillows(pc) | 3 |
| Support frame | #304 Stainless steel |
| Overflow outlet (pc) | 1 |
| Skirt: | Brown/ Grey / Black color |

Copy product links
Long by picture save/share
enquiry form:
Inquiry Content:
You have no items to require
