You can submit your requirements here
Size:1850x1450x880mm
seat capacity: 0 Persons
Gross weight: 320kg
Packing dimension: 1950x1550x980mm
Container load: 7pcs/ 20ft; 15pcs/ 40ft
seat capacity: 0 Persons
Gross weight: 320kg
Packing dimension: 1950x1550x980mm
Container load: 7pcs/ 20ft; 15pcs/ 40ft
| Seating | |
| Seating Capacity | 0 Person |
| Lounge | 2 Persons |
| Dimensions/Weight/ Container load | |
| Product dimension | 1850x1450x880mm |
| Packing dimension | 1950x1550x980mm |
| Weight - Dry/Filled | 320KG/ 1376KG |
| Water capacity | Approx158 US Gallon/ 600 Liters |
| Container load | 7pcs/ 20ft; 15pcs/ 40ft |
| Shell | |
| Shell colors | 18 color available |
| Shell material | US Aristech Acrylic |
| Pumps (UL,CE, KC approved) | |
| Jet pump 1 | 2.0HP |
| Circulation pump | 0.53HP |
| Air blower | N/A |
| Electrics | |
| Control system | America Balboa control |
| Max power consumption: | 5535Watt 25.1A in 220V 50Hz |
| Heater (America Balboa brand) | 3KW/220-240VAC |
| Underwater lighting | 5″ LED |
| Jet Configurations | |
| PVC Jets total (pc) | 19 |
| Massage jets(pc) | 19 |
| Air jets(pc) | N/A |
| Filtration | |
| Filter | Top-mount filter |
| Effective Filtration Area | 100 sq. ft. |
| Ozone Generator | 200mg/h |
| Features | |
| Water diverter(pc) | 1 |
| Air regulater(pc) | 1 |
| Suctions (pc) | 2 |
| Gate valves (pc) | 4 |
| Drain valve (pc) | 2 |
| Headrest pillows(pc) | 2 |
| Support frame | #304 Stainless steel |
| Overflow outlet (pc) | 1 |
| Skirt: | Brown/ Grey / Black color |

Copy product links
Long by picture save/share
enquiry form:
Inquiry Content:
You have no items to require
