You can submit your requirements here
Size:1800mmx1800mmx750mm
seat capacity: 0 Persons
Gross weight: 255kg
Packing dimension: 1900mmx1900mmx850mm
Container load: 6 pcs / 20ft; 18 pcs / 40 ft
seat capacity: 0 Persons
Gross weight: 255kg
Packing dimension: 1900mmx1900mmx850mm
Container load: 6 pcs / 20ft; 18 pcs / 40 ft
| Seating | |
| Seating Capacity | 0 Persons |
| Lounge | 2 Persons |
| Dimensions/Weight/ Container load | |
| Product dimension | 1800mmx1800mmx750mm |
| Packing dimension | 1900mmx1900mmx850mm |
| Weight - Dry/Filled | 255KG / 1005 KG |
| Water capacity | 198 gallon / 750 liter |
| Container load | 6 pcs / 20ft; 18 pcs / 40 ft |
| Shell | |
| Shell colors | 19 color available |
| Shell material | Aristech Acrylic |
| Pumps (UL,CE, KC approved) | |
| Jet pump 1 | 2.0HP |
| Circulation pump | 0.53HP |
| Air blower | 1.0HP |
| Electrics | |
| Control system | America Balboa control |
| Max power consumption: | 5435Watt 24.7A in 220V 50Hz |
| Heater (America Balboa brand) | 3KW/220-240VAC |
| Underwater lighting | 5″ LED |
| Jet Configurations | |
| Jets total (pc) | 26 |
| Massage jets (pc) | 14 |
| Air jets (pc) | 12 |
| Filtration | |
| Filter | Built-in filters |
| Effective Filtration Area | 100 sq. ft. |
| Ozone Generator | 50mg/h |
| Features | |
| Water diverter(pc) | no |
| Air regulater(pc) | no |
| Suctions (pc) | 1 |
| Gate valves (pc) | 2 |
| Drain valve (pc) | 1 |
| Headrest pillows(pc) | no |
| Support frame | #304 Stainless steel |
| Overflow outlet (pc) | 1 |
| Skirt: | Brown/ Grey / Black color |

Copy product links
Long by picture save/share
enquiry form:
Inquiry Content:
You have no items to require
