You can submit your requirements here
Size:
seat capacity: 6 Persons
Gross weight: 440kg
Packing dimension: 2600mmx2100mmx1020mm
Container load: 4pcs/20ft; 8pcs/40ft
seat capacity: 6 Persons
Gross weight: 440kg
Packing dimension: 2600mmx2100mmx1020mm
Container load: 4pcs/20ft; 8pcs/40ft
| Seating | |
| Seating Capacity | 6 Persons |
| Lounge | 1 Person |
| Dimensions/Weight/ Container load | |
| Product dimension | 2500mmx2000mmx920mm |
| Packing dimension | 2600mmx2100mmx1020mm |
| Weight - Dry/Filled | 440KG/1880KG |
| Water capacity | 380 US Gallon/1440Liters |
| Container load | 4pcs/20ft; 8pcs/40ft |
| Shell | |
| Shell colors | 19 color available |
| Shell material | USA Aristech Acrylic |
| Pumps (UL,CE, KC approved) | |
| Jet pump 1 | 2.0HP |
| Jet pump 2 | 2.0HP |
| Jet pump 3 | 2.0HP |
| Circulation pump | 0.53HP |
| Air blower | 1.5HP |
| Electrics | |
| Control system | America Balboa control |
| Max power consumption: | 8700Watt 39.5A in 220V 50Hz |
| Heater (America Balboa brand) | 3KW |
| Underwater lighting | 5″ LED |
| Jet Configurations | |
| Jets total (pc) | 103 |
| Massage jets (pc) | 70 |
| Air jets (pc) | 18 |
| Filtration | |
| Filter | Front access filters |
| Effective Filtration Area | 100 sq. ft. |
| Ozone Generator | 50mg/h |
| Features | |
| Water diverter(pc) | 2 |
| Air regulater(pc) | 3 |
| Suctions (pc) | 4 |
| Gate valves (pc) | 9 |
| Drain valve (pc) | 1 |
| Headrest pillows(pc) | 3 |
| Support frame | #304 Stainless steel |
| Overflow outlet (pc) | 1 |
| Skirt: | Brown/ Grey / Black color |

Copy product links
Long by picture save/share
enquiry form:
Inquiry Content:
You have no items to require
