You can submit your requirements here
Size:1900x1900x900mm
seat capacity: 5 Persons
Gross weight: 290KG
Packing dimension: 2000x2000x1000mm
Container load: 6pcs/20ft; 13pcs/40ft
seat capacity: 5 Persons
Gross weight: 290KG
Packing dimension: 2000x2000x1000mm
Container load: 6pcs/20ft; 13pcs/40ft
| Seating | |
| Seating Capacity | 4 Persons |
| Lounge | 1 Persons |
| Dimensions/Weight/ Container load | |
| Product dimension | 1900x1900x900mm |
| Packing dimension | 2000x2000x1000mm |
| Weight - Dry/Filled | 290KG/ 1160KG |
| Water capacity | 225 US Gallon/ 850Liters |
| Container load | 6pcs/20ft; 13pcs/40ft |
| Shell | |
| Shell colors | 10 color available |
| Shell material | Aristech Acrylic |
| Pumps (UL,CE, KC approved) | |
| Jet pump | 2x2.0HP |
| Circulation pump | 1x0.5HP |
| Air blower | options |
| Electrics | |
| Control system | America Balboa control |
| Max power consumption: | 6500Watt 28.3A in 230V 50Hz |
| Heater (America Balboa brand) | 3KW/220-240VAC |
| Underwater lighting | 5″ LED |
| Jet Configurations | |
| Jets total (pc) | 50 |
| 5" Massage jets (pc) | 2 |
| 3.5" Massage jets (pc) | 8 (6pcs D-jet, 2pcs Rotating jet) |
| 1" Massage jets (pc) | 40 |
| Air jets (pc) | options |
| Filtration | |
| Top mount filter (pc) | 2 |
| Effective Filtration Area | 100 sq. ft. |
| Ozone Generator | 200mg/h |
| Features | |
| Water diverter(pc) | 1 |
| Air regulater(pc) | 3 |
| Suctions (pc) | 3 |
| Gate valves (pc) | 2 |
| Drain valve (pc) | 1 |
| Headrest pillows(pc) | 3 |
| Support frame | #304 Stainless steel |
| Overflow outlet (pc) | 1 |
| Skirt: | Grey H03A/ Brown H04A/Black H06A |
| ABS base | 1 |

Copy product links
Long by picture save/share
enquiry form:
Inquiry Content:
You have no items to require
